Home / Expert Answers / Algebra / the-cost-c-in-dollars-to-produce-x-pounds-of-chocolate-candy-is-represented-by-the-l-pa377

(Solved): The cost, \( C \), in dollars to produce \( x \) pounds of chocolate candy is represented by the l ...



The cost, \( C \), in dollars to produce \( x \) pounds of chocolate candy is represented by the linear function \( C(x)=3.5

The cost, \( C \), in dollars to produce \( x \) pounds of chocolate candy is represented by the linear function \( C(x)=3.5 x+800 \). Find the number of pounds produced if the cost is \( \$ 842.00 \). Round to the nearest tenth of a pound. \( 469.1 \) \( 3,747.0 \) \( 12.0 \) \( 1.2 \) \( 38.5 \)


We have an Answer from Expert

View Expert Answer

Expert Answer


(21) Given function,
We have an Answer from Expert

Buy This Answer $2

Place Order

We Provide Services Across The Globe