Home / Expert Answers / Electrical Engineering / in-the-following-cmos-inverter-logic-gate-assume-the-transistor-size-of-w-l-n-0-8-mu-m-0-pa458

(Solved): In the following CMOS inverter logic gate, assume the transistor size of ((W)/(L))_(n)=0.8\mu (m)/(0 ...



In the following CMOS inverter logic gate, assume the transistor size of

((W)/(L))_(n)=0.8\mu (m)/(0.20)\mu m

and

((W)/(L))_(p)=1.6\mu (m)/(0.20)\mu m

and

V_(DD)=3.0V

. (a). Determine the operation modes (e.g. cut-off, linear or saturation) of the NMOS and PMOS transistors respectively at

V_(in )=0.2V,0.9V,1.5V,2.1V

, and 2.8 V . Using a table to list the operation modes is recommended. (Note: You may need to do multiple calculations for the data point

V_(in )=1.5V

with

V_(in )=1.4V

or 1.6 V ). (b). Using the tabulated results in (a) or otherwise, determine the current flowing through both the NMOS and PMOS transistors at the different input voltage

V_(in )

in (a). (c). Using Matlab or Excel, plot a graph of the current against the input voltage

V_(in )

. (d). Using the above results in (a) and (b) or otherwise, determine the output voltage

V_(out )

at the different input voltage

V_(in )

in (a). (e). Using Matlab or Excel, plot a graph of the voltage transfer characteristics (VTC) (i.e. output voltage

V_(out )

versus input voltage

V_(in )

) of the CMOS inverter with the five sets of data points obtained. It is given that the threshold voltage

V_(Ton )=0.50V

and

\mu _(n)C_(ox)=430\mu (A)/(V^(2))

for the NMOS transistor while

V_(Top)=-0.50V

and

\mu _(p)C_(ox)=210\mu (A)/(V^(2))

for the PMOS transistor. Assume the longchannel approximation of the MOSFET and there is no body effect (i.e. the body terminal of the MOSFETs are properly connected respectively to ground and

V_(DD)

).



We have an Answer from Expert

View Expert Answer

Expert Answer


We have an Answer from Expert

Buy This Answer $5

Place Order

We Provide Services Across The Globe