Home / Expert Answers / Mechanical Engineering / a-0-6-kg-ball-a-is-moving-with-a-velocity-of-magnitude-6m-s-when-it-is-hit-as-shown-by-a-1kg-pa291

(Solved): A 0.6-kg ball A is moving with a velocity of magnitude 6m/s when it is hit as shown by a 1kg ...



A 0.6-kg ball \( A \) is moving with a velocity of magnitude \( 6 \mathrm{~m} / \mathrm{s} \) when it is hit as shown by a \(

A 0.6-kg ball is moving with a velocity of magnitude when it is hit as shown by a ball which has a velocity of magnitude 4 . Knowing that the coefficient of restitution is and assuming no friction, determine the velocity of each ball after impact. The velocity of ball after impact, is The velocity of ball after impact, is .


We have an Answer from Expert

View Expert Answer

Expert Answer


Given data: Mass of A=0.6kg,Mass of B=1kgCoefficient of restitution=0.8velocity of A before impact =6msVA=6msvelocity of B
We have an Answer from Expert

Buy This Answer $5

Place Order

We Provide Services Across The Globe